Bel fıtığına neden olan yanlış alışkanlıklarınızın farkına varın!

Bel fıtığına neden olan yanlış alışkanlıklarınızın farkına varın!

Bel fıtığına neden olan yanlış alışkanlıklarınızın farkına varın!

Günümüzde bir çok kişinin muzdarip olduğu hastalıklardan biri olan bel fıtığının nedenleri ve tedavi yöntemlerini Bilçek Emar web sitesinde sizler için derledik.

Bel bölgemizde bulunan omurgaların arasındaki disk eklemlerinin zamanla hasar görmesi nedeniyle ortaya çıkan bel fıtığı rahatsızlığı, şiddetli bel ağrıları ve bu ağrıların bacaklara doğru vurması
şeklinde belirtiler göstermektedir.

BEL FITIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Bel fıtığı görülme sıklığının 30-60 yaş aralığında fazla olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ancak bel fıtığı ilerleyen yaşlardaki bireylerde daha sık görülür. Bunun nedeni disklerde bulunan
sıvının zaman içinde yıpranması ve azalmasından kaynaklanmaktadır.

BEL FITIĞININ BİLİMSEL AÇIKLAMASI NEDİR?

Bel fıtığının bilimsel açıklaması ise şöyledir; silindir biçimde 24 adet omurun üst üste birleşmesinden oluşan omurgamızda; Lumbar bölge olarak adlandırılan bel bölgesinde L1, L2, L3, L4 ve L5 olarak numaralandırılan 5 omur bulunur ve bunlar içeri doğru bir yaylanma oluşturacak biçimde dizilir.

En alttaki L5 omuru omurgamızı “sakrum” adı verilen, her iki kalça kemiğinin ortasında yer alan üçgen biçimli kemikle birleştirir. Omurlar birbirinden “disk”lerle ayrılırlar.Sağlıklı bir disk omurgada tıpkı araba amortisörü gibi şok emici olarak çalışır. Disklerimiz omurgayı yer çekimine karşı ve atlama, çekme, itme gibi güçlü hareketlerden korur. Fıtıklaşma diskin merkezindeki çekirdek dışarı doğru basınç yapmaya başladığında oluşur.

Çekirdek dış halkalara basınç yapar, halkaların bir bölümü çatlar ve disk dışarı doğru kabararak fıtıklaşır. Disk çekirdeğinin dışarı doğru kabarması bel fıtığı olarak adlandırılır. Yerinden oynayan disk ise beyne iletilen sinirlere baskı yapar ve şiddetli ağrılar baş gösterir. Bu yüzden bel fıtığının en önemli belirtisi belden bacaklara doğru yayılan ağrı ve uyuşma hissidir.

BEL FITIĞINA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

-Aşırı kilolu olmak ve hamilelik

-Hareketsiz yaşam

-Sigara içmek

-Ani hareketler yapmak

-Çömelmek yerine belden eğilerek bir şey kaldırmaya çalışmak

-Masa başında bel desteği olmadan uzun süre çalışmak

-Hareketsiz meslek hayatı, ağır yüklü işlerde çalışmak

-Yaralanmalar; merdivenden düşme benzeri kazalar

BEL FITIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

-Şiddetli ve uzun süren ağrılar
– Uyuşukluk hissi
-Yürümede ve hareket etmede zorluk
-İğnelenme, karıncalanma ve yanma hissi
-Tuvaletini tutamama
Bel fıtığı normal şartlarda vücuda verdiği sinyallerle kendini yukarıda bahsetmiş olduğumuz belirtilerle göstermektedir. Ancak bazı hastalarda hiçbir belirti olmaksızın bel fıtığı görülmektedir.

BEL FITIĞI TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Bel fıtığı, fiziksel ve nörolojik muayene bulgularının yanı sıra röntgen, MR, tomografi yöntemlerine başvurularak teşhis edilir. Bazı durumlarda EMG denilen sinir ölçüm testiyle sinirlerin elektro
fizyolojik tetkiki gerekebilir. Tüm tetkik ve bulgular sonucunda hastanın durumu değerlendirilerek tanı konur ve tedaviye geçilir.

Siz de bel ve bacak ağrısı şikayetleri yaşıyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalı ve hayat kalitenizi artırmak için önlem almalısınız.

Sağlıklı günler.