Bel Soğukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bel Soğukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bel Soğukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan neisserria gonorrhoeae (gonore) adlı bakteri bel soğukluğu hastalığına neden olmaktadır.

Cinsel ilişkiyle bulaşan neisserria nonorrhoeae (gonore) erkeklerde sıklıkla üretrit (idrar kanalı iltihabı) ve bel soğukluğu, kadınlarda ise sıklıkla servisit (rahim ağzı bölgesi iltihabı) yapan bir hastalıktır. Bel soğukluğu rahatsızlığıyla ilgili detaylı bilgiyi makalemizde bulabilirsiniz.

Dünyada her yıl 78 milyon kişi cinsel yollarla bulaşan hastalıklara yakalanmaktadır. Oral seksin yaygınlaşması ve prezervatif kullanımındaki düşüş nedeniyle bel soğukluğu hastalığında ciddi oranda artış görülmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bel soğukluğu hastalığına neden olan gonore bakterisinin antibiyotiklere karşı direncinin yüksek olduğunu bundan dolayı da tedavisinin giderek zorlaştığını, bazı durumlarda ise bel soğukluğu tedavisinin mümkün olmadığını belirtmektedir. Bu yüzden bel soğukluğu belirtilerini dikkate almak ve zaman kaybetmemek hayati önem taşımaktadır.

Korumasız cinsel ilişki, oral ve anal seksle yayılan bel soğukluğu bakterisinin kuluçka dönemi yaklaşık 2 – 5 gün arasıdır. Ama kuluçka dönemi bazen 30 güne kadar çıkabilir. Hatta bazı kişilerde gonore bakterisi diğer bölgelere sıçrayana kadar belirti göstermeden vücutta yaşayabilmektedir.

Kadınlarda bel soğukluğu belirtileri nelerdir?

Kadınlarda bel soğukluğu belirtileri genellikle çok hafif görülmektedir. Hatta çoğu kadın bunu ilk başta idrar yolu enfeksiyonu ya da herhangi bir vajinal enfeksiyon olarak düşünür. Ancak bakteri vücuda yayıldıkça belirtiler kendini belli etmeye başlamaktadır.

İşte bel soğukluğunun temel belirtileri;

  • Sık idrara çıkma ve idrar yaparken ağrı ya da acı
  • Anal bölgede kaşıntı, rahatsızlık, kanama ya da akıntı Anormal vajinal akıntı
  • Adet dönemi dışında olan vajinal kanama
  • Cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında görülen vajinal kanama Genital bölgede kaşıntı
  • Adet düzensizliği
  • Alt karında ya da kasıkta ağrı
  • Ateş ve genel bir halsizlik durumu
  • Vajina girişindeki bezlerin şişmesi ya da ağrıması
  • Nadiren de olsa boğaz ağrısı ve göz nezlesi

Kadınların doktora gitmesini gerektiren işaretler:

Alt karında ani ve aşırı ağrı, vajinal kanama ve akıntı sorunu, sık idrara çıkma ve yanma hissi varsa bunu takiben ateşiniz 38 dereceden yüksekse bel soğukluğuna karşı mutlaka doktora gitmeniz gerekmektedir.

ERKEKLERDE BEL SOĞUKLUĞU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kadınlara oranla erkeklerde görülen bel soğukluğu belirtileri çok daha belirgin olmaktadır. Bu yüzden bel soğukluğuna yakalanan erkekler belirtileri göz önüne alarak daha kısa sürede soluğu doktorda almaktadır. Ancak bu durum her erkek için aynı olmamaktadır. Bazı hastalar bel soğukluğu şikayetlerini önemsemez veya şüphelenmez. Bel soğukluğu da sinsice vücuda yayılma fırsatı elde eder.

Erkeklerdeki bel soğukluğu belirtilerini sıralayalım;

Penisten gelen anormal akıntı

İdrar yaparken yanma ya da acı

Sık idrara çıkma

Anal bölgede kaşıntı, rahatsızlık, kanama ya da akıntı Nadiren de olsa boğaz ağrısı

Yine nadiren göz nezlesi

Genital ve anal bölgede siğil, döküntü ve kaşıntı, şişlikler veya ağrı

Bel soğukluğu hastalığına neden olan Gonore bakterisi erkeklerde cinsel organların dışına sıçradığı takdirde kan dolaşım sistemine yayılma ihtimali çok yüksektir. Bu da deride kızarıklık ve döküntülere, eklem ağrılarına, romatizmaya ve sinirlerin iltihaplanmasına yol açmaktadır.

Erkeklerin doktora gitmesini gerektiren belirtiler:

İdrar yaparken yanma, sık sık tuvalete çıkma, penisten gelen akıntı, 38 dereceden yüksek ateş, skrotumda ağrı, şişlik ya da hassaslık şikayetleriniz varsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Tanı ve Testler

Doktor bel soğukluğu hastalığına neden olan onore bakterisinin vücutta olup olmadığını belirleyebilmek için hastadan hücre örneği almaktadır. Bu hücre örnekleri iki şekillerde toplanmaktadır;

1.İdrar testi: İdrarda bakteri olup olmadığını tespit etmeye yardımcı olur.

2.Etkilenen bölgeye ilaçlı pamuk uygulanması: Boğaz, idrar yolları, vajina ya da rektuma uygulanan ilaçlı pamuk yardımıyla bakteriler toplanmaktadır ve incelenmek üzere laboratuvara gönderilmektedir.

BEL SOĞUKLUĞU TEDAVİSİ

Yetişkinlerde bel soğukluğu antibiyotik ilaçlar yardımı ile yapılmaktadır. Partnerlerden birinde gonore bakterisine rastlanırsa cinsel ilişkiye girdiği kişiye de bel soğukluğu için test ve tedavi uygulanmaktadır.

Bel soğukluğu tedavisi görmüş bir kişi, partnerinin tedavi olmaması halinde, yeniden bel soğukluğuna yakalanabilir. Aynı zamanda hamileyken bel soğukluğu geçiren kadınların bebeklerinde de bel soğukluğu görülebilmektedir. Bundan dolayı doğumdan hemen sonra bebeklerin gözlerine ilaç uygulanmaktadır.

Eğer bebekte göz enfeksiyonu gelişmişse, bebeklere antibiyotik ilaç tedavisi uygulanmaktadır.