Emar Merkezi

Emar Merkezi

Bilçek Emar | Görüntüleme Merkezi

Emar Merkezi

Emar, güçlü bir mıknatıs tarafından oluşturulan bir manyetik alan içerisinde gönderilen radyo frekanslar sayesinde, vücuttaki hidrojen atomlarının hareketlerini ölçme esasına dayanır.

Emar görüntüleme merkezleri;

İlk ortaya çıkışı maden arama çalışmalarında kullanmak amacıyla olmuştur. Sonraları kullanım alanı, görüntüleme tekniği olarak, tıbba yoğunlaşmıştır. Teknolojinin hızla gelişimine paralel
olarak, emar cihazları da gitgide gelişmiş, önceleri sadece kısıtlı bölümlerde kullanılırken, günümüzde kullanım alanı tüm vücuda yayılmıştır.

Hem zararsız, hem de güvenilir bir sistem olarak, pek çok hastalığın teşhisinde kullanılan bir yöntem haline gelmiştir. Emar Merkezi, en modern emar cihazları kullanılarak, tüm vücur emar, nöro emar, ortopedik emar, onkolojik emar, kolanjiografi emar, anjiyo emar, gövde emar gibi uygulamaların gerçekleştirildiği bir tıbbi görüntüleme merkezidir.

Emar cihazları, kapalı ve açık olmak üzere iki çeşittir. Kapalı emar cihazları, etrafı bütünüyle kapalı olan cihazlardır. En az yedi yaşındaki hastalar için kullanılır. Hem bütünüyle kapalı olması, hem de refakatçi kabul edilmemesi, cihaz içerisinde hiç hareket etmeden geçen 25 ila 45 dakika arası süreci sıkıntılı bir hale getirmektedir.

Bu da özellikle kapalı yerde kalma fobisi yaşayanların bu işlemi gerçekleştirmesini zorlaştırmaktadır. Açık emar cihazlarının üç tarafı açıktır. Kapalı yerde kalma fobisi olan insanlar için özellikle
geliştirilmiştir. Hasta, görüntüsü alınacak olan bölgeye göre, sırtüstü ya da yan yatabilir, ya da oturabilir.

Ziyaretçi kabul edilebilir. Ancak açık emar cihazlarının gücü diğerlerine göre daha düşüktür. Bu durum hem görüntü kalitesini azaltmakta, hem de süreyi uzatmaktadır. Bu nedenle, kapalı yerde kalma fobisi olan hastaların işlemleri de kapalı emar cihazlarında hasta uyutularak yapılabilmektedir.

Emar Merkezi içerisinde yapılan görüntüleme işlemleri üç çeşittir;

  • 1. Açık Emar: Açık emar cihazları ile gerçekleştirilen emar çeşitleridir.
  • 2. Kapalı Emar: Kapalı emar cihazlarıyla gerçekleştirilen işlemlerdir.
  • 3. İlaçlı Emar: Hastaya damar yoluyla bir takım ilaçlar verilerek gerçekleştirilir. Daha çok kan dolaşımıyla ilgili sorunların tanısı amacıyla kullanılmaktadır.

Emar ve tomografi, ultrasonun yeterli olmadığı durumlarda kullanılan iki önemli görüntüleme sistemidir. Emarın tomografiye göre çok daha fazla tercih edilmesinin nedeni, radyasyon içermemesidir. Dördüncü aydan itibaren hamilelere bile güvenle uygulanabilmektedir. Ancak, vücudunda metal içerikli kalp pili, implant, protez, şant ya da klips taşıyan kişilerin emar
çektirmeleri mümkün değildir.

Emar işlemi öncesinde herhangi bir ön hazırlık gerekmez. Sadece hasta, üzerindeki metal takı ya da aksesuarı ve kredi kartlarını, işlemden önce çıkarmalıdır. Uygulama süresince hareketsiz kalmak, görüntünün netliği açısından önemlidir. Şayet vücudunda istem dışı hareketler mevcutsa, ek bir program uygulanarak çekim gerçekleştirilebilmektedir.

Emar cihazlarının en sıkıntı verici özelliklerinden biri de aşırı ses çıkarmalarıdır. Bu durum, hasta eğer sesten çok fazla rahatsız oluyorsa, kulaklıkla müzik dinletilerek aşılabilmektedir. Yatalak hastalara Emar Merkezi dışında uygulama yapabilen mobil cihazlar henüz icat edilmemiştir.

Bu nedenle evlere hizmet verilememektedir. Böyle hastalar, ambulanslar aracılığı ile merkeze alınır, gerekli işlemler tamamlandıktan sonra tekrar evlerine götürülür.