Bilgisayarlı Tomografi

Bilgisayarlı Tomografi

Bilgisayarlı Tomografi

Kanser Tedavisinde Yardımcı Bir Uygulama: Bilgisayarlı Tomografi

Bazı hastalıkların teşhisinde diğer tomografi uygulamaları yeterli olmaz. Hasta organların kesitler halinde incelenmesi gerekir. Bize x ışınları kullanarak, bu imkanı sağlayan yönteme bilgisayarlı tomografi denir.

Bilgisayarlı tomografi, özellikle kanserin teşhisi ve takibinde çok büyük önem arz eder. Bütün organların duruşunu son derece açık bir şekilde gösterebilir. Yumuşak dokular ve kemikler için de ayrıntılı inceleme imkânı verir. Çekilen bütün tomografiler birlikte değerlendirilerek tümör incelenir. Böylece hastalığın ne şekilde ilerlediği tespit edilebilir.

Bilgisayarlı tomografi, üzerinde araştırma yapılan bölgeye göre adlandırılır. Karın bölgesinde kullanılanlara abdominal BT, göğüs kafesinde kullanılanlara toraks BT denir. Bağırsaklardaki sorunlar için kullanılan işlem ise sanal kolonoskopi şeklinde adlandırılır.

 

Bilgisayarlı Tomografi Nasıl Uygulanır?

Uygulama sırasında hastanın üzerindeki metal eşyaları çıkarması gerekir. Cihaza sırtüstü uzanıp hareketsiz kalır. Çekim yapan görevli ara ara nefesini tutması ister. Bu işlem, bulanık görüntüleri önlemek içindir. İncelemenin çeşidine bağlı olarak damardan ya da ağız yoluyla ilaç verilebilir. Bazı durumlarda aç gitmek, lavman ya da müshil kullanmak gerekir. Bununla ilgili, önceden bilgilendirme yapılır.

Uygulama yarım saat kadar sürer. Ama bazen ek işlemler de gerekilir. Herhangi bir ağrıya sebebiyet vermez. Ama enjekte edilen ilacın yakıcı etkileri olabilir. Sonrasında hasta günlük aktivitelerine devam eder.

Bilgisayarlı tomografi sonuçları, alanında uzman hekimlerce değerlendirilir. Rapor haline getirilerek hastaya verilir. İncelenen dokuların ardı ardına kesitler şeklinde görüntüsü alınır. Bu görüntüler bilgisayar üzerinden takip edilebilir. Duruma göre filme aktarılır, ya da optik disk üzerinde saklanır. Bu görüntüler kullanılarak üç boyutlu görüntüler elde edilebilir.

 

Zararları Ya da Yan Etkileri Var mıdır?

Bazı bünyeler, kullanılan ilaçlara karşı reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle, herhangi bir maddeye alerjisi olanların görevliyi uyarması gerekir. Hamilelik riski, ya da bebek emzirme durumu olanlar için de aynı şey geçerlidir. Şeker hastaları ilaçlarını, uygulamanın dört saat öncesinde almalıdırlar.

Bilgisayarlı tomografi uygulamasında kullanılan ilaçlar vücutta parçalandıktan sonra, böbrekler vasıtasıyla atılır. Herhangi bir böbrek hastalığı nedeniyle vücuttan atılmaları gecikirse, çeşitli sorunlar yaşanabilir.

Uygulama sonrasında, bazı hastalarda mide bulantısı, hırıltılı soluk alıp verme, ağızda acılık, nefes problemi, vücutta kızarıklık ve sıcak basması görülebilir. Bütün bunlar kısa süreli sıkıntılardır. Çok daha ciddi durumlarla karşılaşılırsa hekim kontrolü gerekebilir.

Röntgenden çok daha ayrıntılı olan tomografilerin en kötü yanı, radyasyon içermeleridir. Bu nedenle, sağlıklı bireyler tarafından, tarama amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yapılan araştırmalara göre, bilgisayarlı tomografi, 442 tane röntgene karşılık gelmekte, ve röntgenin 200 katı x ışını içermektedir. x ışınlarının etkileri 30 yıl sonrasında görülür. Ama son yıllarda yapılan çalışmalar bu sorunun aşılması yönündedir. Spiral BT adındaki makinenin çok daha az radyasyon içerdiği ve uygulamayı hızlandırdığı bilinmektedir.