Check-Up

Check-Up

Check-Up

Sinsi Seyreden Hastalıkların Teşhis ve Tedavisinde Check-Up Uygulaması

Herhangi bir şikâyetinizin olmaması, sağlıklı bir insan olduğunuz anlamına gelmez. Konu sağlık olduğunda önemli olmadığını düşündüğünüz en küçük bir ayrıntı bile çok büyük sorunların habercisi olabilir.

Hastalıkların bazıları, özellikle de kanser, son derece sinsi seyreder. Siz bir takım şikâyetler hissetmeye başladığınızda artık iş işten geçmiş olabilir.

Bu tür hastalıklar için erken teşhis, hayati önem taşır. Erken teşhis edilebilmiş hastalıkların tedavisinde başarı oranı diğerlerine göre çok yüksektir.

İşte check-up diye adlandırılan, dönemsel sağlık taramasının uygulanma nedeni tam olarak budur.

Hastalıkların ortaya çıkmadan önce önünü keserek sağlıklı kalmayı hedefler. Görünürde hiçbir sağlık sorunu olmayan kişilerin, henüz ortaya çıkmamış hastalıklarının teşhis ve tedavisi için gerekli tetkikleri içerir.

Bu tetkikler yalnızca bir kez değil, belli periyotlarla sürekli olarak gerçekleşmelidir.  Periyotların aralığı kişinin yaşına, cinsiyetine, kişisel özelliklerine, alışkanlıklarına ve kalıtsal faktörlere göre değişiklik gösterir.

Aynı şekilde, tetkiklerin de standart olarak uygulanması yerine, bütün bu faktörler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmesi gerekir. Böylece, zaman kaybetmeden teşhis ve tedaviye geçilerek hastalığı yenebile imkânı doğar.

Check-up kadınlarda sık görülen meme ve rahim ağzı kanserleriyle, erkeklerde prostat kanserinin erken teşhisinde son derece önemlidir.

Kalın bağırsak kanseri ve karaciğer hastalıkları da aynı şekilde, altı aylık kontroller neticesinde erken dönemde ortaya çıkabilecek bir hastalık çeşididir.

Yine kolon kanserinin zamanında teşhis edilebilmesi için, elli yaşından büyük kişilerin yılda bir kez dışkılarında gizli kan aranması, beşer yıl arayla da kolonoskopi yapılması gerekir.

Sadece kanser değil, koroner arter, yüksek tansiyon, yüksek kolestrol ve şeker hastalıkları, check-up sayesinde erken teşhis edilip doğru tedavi uygulandığı zaman kişinin yaşam kalitesi artıp ömrü uzamaktadır.

Son derece sinsi seyreden bu hastalıklar, beyin, kalp ve böbrekler gibi önemli organlara zarar vermektedir.

Check-Up Uygulamasında Neler Yapılır?

 Bütün check-up uygulamalarında öncelikle kişinin genel durumunun analizi yapılır. Tansiyonu, solunum hızı ve ateşi ölçülür. Kalp, akciğerler ve böbrek incelenir. Kulak burun boğaz, sinir sistemi, cildiye, kadın doğum ve iç dâhiliye tetkikleri yapılır.

Kadınların meme ve pelvik, erkeklerin testis ve prostat kontrolleri yapılır. Kan, idrar ve kimya paneli testleri gerçekleştirilir. Sonraki incelemeler bu testlerde çıkan bulgulara göre şekillenecektir.

Check-Up Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik durumu ya da riski söz konusuysa hekiminizin bundan mutlaka haberdar olması gereklidir. Daha önce uygulanmış testlerin sonuçları yanınızda bulunmalıdır. Randevulara aç gidilmesi, sigara içilmemesi gereklidir.

Üzerinizde rahat kıyafetler bulunması, özellikle, eforlu EKG uygulamasında çok önemlidir. İki gün içerisinde kırmızı et, brokoli ya da turp yememeli, demir ilaçları kullanmamalısınız.

Regl dönemlerinde alınan idrar örnekleri sağlıksız olacağı için randevunuzu öncesine ya da sonrasına ayarlamanız gerekecektir. 250 mg üstünde alınan C vitamini, testleri yanıltabilir.