Detaylı Ultrason | 2. Düzey

Detaylı Ultrason | 2. Düzey

Yapısal Bozuklukların Hamilelik Döneminde Tespiti:

2. Düzey Ultrason

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren, o bebeğin annesi olursunuz. Ve hayatınızı ona göre kurarsınız.

Onu karnınızda taşırken,  sırf o etkilenmesin diye, kendi hayatınızdan, alışkanlıklarınızdan ödün verirsiniz. Ama bazen işler yolunda gitmez. Siz ne kadar dikkat ederseniz edin, bebeğinizin sağlığıyla ilgili, istenmeyen durumlar meydana gelir.

İkinci Seviye Ultrason

Bu sorunlardan en önemlisi yapısal bozukluklardır. Her yüz doğumdan 2 ya da 3 tanesinde oluşur.

Genetik ve çevreyle ilgili etkenler bir araya geldiğinde, bu 2 ya da 3 bebekten biri, sizin bebeğiniz olabilir. Bu bozukluklar bazıları bebeğinizi yaşamdan çekip alır.

Onu hamileyken ya da doğumdan hemen sonra kaybedebilirsiniz. Bazılarındaysa bebeğin yaşama tutunma oranı çok yüksektir. Ama bu tutunma daha çok yaşamın kıyısında yer alma şeklindedir.

Hem siz, hem de bebeğiniz için son derece zor bir süreç başlamıştır. Sadece manevi değil, aynı zamanda maddi olarak büyük bir yükün altına girmeniz gerekebilir.

Down Sendromu ve doğumsal kalp hastalığı gibi bu bozukluk durumlarında, bebeğinize yaşamı boyunca özel kurumların desteği gerekebilir.

Yapısal Bozukluklar Nasıl Tespit Edilir?

Yapısal bozuklukların tespitinde yapabileceğimiz en ileri tetkik 2. düzey ultrason uygulamasıdır.

Ultrason uygulamasında, bir alet yardımıyla, kulaklarımızla algılayamayacağımız derecede yüksek frekansta sesler gönderilir. Sonra bu sesler kontrolü yapılan bölgeden dönerken bilgisayar yoluyla görüntülenir.

Ultrason sayesinde bebeğe dair yapısal bozuklukların yarıdan fazlası anne karnında tespit edilebilir. Bu bozuklukların seviyesi arttıkça tespit edilebilme oranı da artar.

Yapısal bozuklukların bir kısmında genetik faktörler söz konusudur. Genetik hastalıklar kromozomlarla ilgilidir.

Bebekte, baba ve anneden gelen 21., 18. ve 13. kromozomlardan iki adet olması gerekirken üç adet bulunması Down Sendromu gibi hastalıkların nedenidir. 800 bebekten birinde bulunan bu hastalık, zekâ geriliği ve iç organlardan bazılarında oluşan bozukluklarla kendini gösterir.

Düzey Ultrason Nasıl Uygulanır?

Gerektiğinde hamileliğin sonlandırabilmesi için 2. düzey ultrason uygulamasında 18. haftayla 23. hafta arasında bir tarih belirlenir. Bu aşamada bebeğimizin organları gerektiği kadar büyümüş olur.

Çevresinde fazla miktarda su bulunması, ultrasonda daha kolay görüntülenmesini sağlar. Mümkün olduğunca çok ölçüm yapılarak bebeğin gelişimi izlemeye alınır.

Bebeğe ait sistemlerin tamamı gözden geçirilir. Anormal olup olmasına bakılmadan elde edilen bulguların tamamı kayıt altına alınır. Bu kayıtlar kullanılarak bazı bozukluklar düzeltilebilir.

Tetkikler sırasında anne ve babaya düşen görev, hekimin öngördüğü kontrollerin yapılması için istenildiğinde gecikmeden kliniğe gitmektir.

Çünkü bu tetkiklerin yapılması, hem anne ve babanın, hem de bebeğin yararınadır. Aile isterse tetkik sonuçlarını CD şeklinde alabilir.

2. düzey ultrason uygulaması, bebekteki yapısal bozukluklar düzeltilemese bile ailenin bu bozukluklara karşı kendini hazırlamasını önemlidir.

Aileye bununla ilgili psikolojik yardım verilir. Gerekirse, doğumun yüksek imkânlara sahip kliniklerde yapılması sağlanır.