Fetal Emar

Fetal Emar

Fetal Emar

Bebeğiniz İçin Güvenli Bir Çözüm: Fetal Emar

Eve gelecek olan minik bir bebek, tüm aile bireylerini heyecanlandırır.

Bebeğin anne karnında geçirdiği dokuz aylık süre, bu heyecanı doruklara taşır. Herkesin en büyük beklentisi ona sağlıklı bir şekilde kavuşabilmektir.

Bayan Doktor Fetal Emar

Ama bazen her şey yolunda gitmeyebilir. Bebeğin ya da annenin yaşayabileceği, hiç hesapta olmayan sağlık sorunları bu heyecanı sekteye uğratır.

Rutin kontrollerin birinde doktor şüphe uyandıran bulgularla karşılaşmıştır. Bu onu detaylı incelemelere yönlendirir.

Ultrasonun yeterli olmayacağı bu incelemeler fetal emar kullanılarak yapılır.

Hangi Alanlarda İşe Yarar?

Gebelik döneminde karşılaşılabilecek problemleri bebekten ve anneden kaynaklanan problemler şeklinde ikiye ayırabiliriz.Bebekten kaynaklananların en yaygını sinir sistemiyle ilgili sorunlardır. Fatal emar kullanılarak bebeğin beyni ve omurgası ayrıntılı bir şekilde incelenebilir.

Ultrasonda çeşitli nedenlerle fark edilmeyen herhangi bir beyin kanaması ya da genlerden kaynaklanan beyin hastalığı bu yolla rahatlıkla görülebilir.Bebeğin sinir sistemi dışında akciğer, karaciğer, safra kesesi ya da iskelet sistemi de ayrıntılı bir incelemeden geçebilir.

Kız bebeklerin yumurtalıkları incelenip sorun yaratabilecek durumlar da yine bu yolla taranabilir.Anneden kaynaklanan durumlar genellikle miyomlar ve plasenta ile ilgili durumlardır.

Bunların dışında annenin karnının ağrımasına sebebiyet veren böbrek ya da safra kesesi taşları da sorun çıkarabilir.Apandisit, yumurtalıklarda yer alan kistler ve kanamaya neden olan hastalıklar da aynı şekilde ayrıntılı inceleme gerektirebilir.

Bebeğe Zararı Olur mu?

Emar çekimlerinin bazıları radyasyon içerir. Bu nedenle hamilelere uygulanması son derece tehlikelidir. Ama fetal emar için durum farklıdır.

Çünkü ne radyasyon, ne ses dalgası ne de x ışını içerir. Bu yüzden bebeğe kesinlikle zarar vermez.24 haftayı geçmiş bebekler için her türlü hastalığın tetkikinde kullanılabilir.

Nasıl Uygulanır? 

Uygulamadan önce annenin uyması gereken herhangi bir bir kural ya da alması gereken ilaç yoktur.Sadece psikolojik olarak hazırlanması gerekir. En büyük korkusu, yapılacak olan işlemin ultrason içermesidir.

Bu yüzden ona uygulamanın bebek açısından herhangi bir tehlike arz etmeyeceğini net bir şekilde açıklamak gerekir.Korkabileceği ve ani hareketler yapabileceği için seslere karşı uyarılır. Makinenin içine sırt üstü ya da yan pozisyonda yatması sağlanır.

İşlemin devam ederken hareket etmemesi, istendiği zaman nefesini tutması konusunda bilgilendirilir. Bebeğin çok fazla hareket etmesi nedeniyle işlem durdurulabilir.

Kısa bir süre ara verdikten sonra tekrar devam edilir. Normal şartlar altında en fazla yarım saat sürer.Bazen anne karnında cerrahi müdahaleyi gerektiren durumlar olabilir. Ya da bebek doğumun hemen ardından ameliyata alınabilir.

Böyle durumlarda fetal emar bir ön hazırlık olarak düşünülür. Anneye ve aileye, bunu zorunlu bir kontrol değil, aksine çözüm odaklı bir uygulama olduğu anlatılmalıdır.Böylece, korkup karşı çıkmak yerine yapıcı davranışlar sergileyeceklerdir.

Tanı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçiniz!