Kardiyak Emar (Mr)

Kardiyak Emar (Mr)

Kardiyak Emar (Mr)

Kalp Hastalıklarının Teşhisinde Kardiyak Emar Kullanımı

Kalp, canlıların hayatta kalabilmeleri, dolayısıyla da nesillerini devam ettirebilmeleri adına en gerekli organdır. Bir yandan akciğere kan pompalarken, diğer yandan damarlar vasıtasıyla, kanın vücuttaki dolaşımını sağlar. Bu nedenle onu çok iyi korumamız, zarar görmesine neden olabilecek davranış ve alışkanlıklardan kesinlikle kaçınmamız gerekir.

Kardiyak Emar Filmi

Kalp ve damar hastalıkları hem dünyada, hem de ülkemizde en sık rastlanan ölüm nedenidir. Karşılaştığımız tehdit ne kadar büyükse, almamız gereken önlem o kadar güçlü olmalıdır. Dolayısıyla, bu hastalıkların, zamanında tespiti ve tedavisi için kullanılan yöntemler hayati önem taşır.

Kardiyak emar kalbin fonksiyonlarını değerlendirmek için kullanılan bu yöntemlerin arasında yer alır. Kısa adıyla MR olarak bilinen Manyetik Rezonans işleminin keşfi seksenli yıllara dayanır. Normal ve hasta dokular arasındaki farklılıkları tespit etmek amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. 20 ila 45 dakika arası bir süre içerisinde uygulanan ağrısız bir işlemdir.

Neden Tercih Sebebidir? 

Diğer görüntüleme yöntemlerinden farklı olarak, radyasyon içermemesi ve bize çok daha net bilgiler veriyor olması, en büyük tercih nedenidir. Böbrekler açısından herhangi bir sorun teşkil etmez. Organları gerçek görünümleriyle izlenebilmesine olanak sağlar. Böylece eldeki verilerin değerlendirilmesi kolaylaşacak, doğru tedavi yöntemine çok daha çabuk ulaşılacaktır.  MR cihazlarının kullanımı uzmanlık isteyen bir iştir. Elde edilen sonuçların da aynı şekilde uzman kişiler tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Kardiyak emar sayesinde hem kalp kasının, hem de ana damarların yapısı ve işlevselliği gözlemlenir. Doğumsal kalp hastalıkları tespit edilir. Kalp krizinden sonra uygulandığında krizin kalpte bıraktığı hasarın tespiti sağlanır. Kalp kasının krizden etkilenme derecesi ve krizden sonraki işlevselliği incelenir. Kalp kası hastalıkları, kalp içindeki olası kitleler ve kalbe giden damarlarda oluşan tıkanmaların tespitinde son derece başarılıdır.

Nasıl Uygulanır?

 Kardiyak emar uygulanırken, hasta üzerindeki metal eşyaları çıkarır. Hastaneden verilen önlüğü giyerek özel yapılmış bir cihazının içine girer. MR, kapalı yerde kalma korkusu yaşayanlar için uygulanması zor bir yöntemdir. Böyle durumlarda hastanın sakinleştirici alması gerekebilir. Aynı şekilde, işlem sırasında kullanılan ilaç, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden yanınızda işlem sonrasında size yardımcı olabilecek birinin bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Göğsünüze ve sırtınıza MR sırasında kalp fonksiyonlarınızı kontrol eden elekrotlar yerleştirilir ve damarınıza boya içeren bir madde enjekte edilir. Bu işlem iç organlarınızın çok daha rahat görünebilmesini sağlar. Görevli sizi nefes alıp verme konusunda yönlendirecek ve görüntünün netleşmesi için nefesinizi tutmanızı isteyecektir.

Kimlere Uygulanamaz?

 Kardiyak emar vücudunda metal protez bulunan kişilere, işlem sırasında yerinden oynama riski bulunduğu için uygulanamaz. Kalp pilleri, beyin damarlarına yerleştirilen klipsler, metal kalp kapakçıkları, iç kulak protezleri bunlardan bazılarıdır. Eğer herhangi bir metal proteziniz varsa, sizden kardiyak emar isteyen doktoru bu konuda mutlaka bilgilendirmeniz gerekir.

Tanı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçiniz!