Mamografi

Mamografi

Mamografi nedir?

Tüm görüntüleme ve tanı yöntemleri içerisinde meme kanserini elle hissedilmeden önce görebilen ve erken tanı fırsatı sunan mamografi yöntemleridir.

Hem klasik hem de dijital mamografide düşük doz x-ışını kullanılarak görüntü elde edilir. Ancak günümüzde klasik mamografi yerine dijital mamografi avantajları yüzünden daha çok tercih edilmektedir.

Bilçek Emar | Mamografi

Nasıl uygulanıyor?

Mammografi çekiminde meme, görüntü dedektörü ve kompresyon plakası arasında sıkıştırılır. Bu esnada memenin önden ve yandan olmak üzere farklı görüntüleri alınır. Şüpheli bir bulguya rastlandığındaysa problemli alanı daha iyi görüntülemeye yönelik ek filmler çekilir.

Sıkıştırmanın amacı nedir?

  • Memenin hareket etmesini önleyerek kaliteli görüntü elde etmek.
  • Memenin kalınlığını azaltarak daha az X-ışını vermek.
  • Meme içinde birbiri üzerine binen dokuların açılmasını sağlayarak olası tanı hatalarının önüne geçmek.

Mamografi çekimi öncesi nelere dikkat edilmeli?

  • Mammografi yönteminde memeyi sıkıştırma işlemi kaliteli görüntü alınmasını sağlamaktadır. Genellikle hastalar işlem sırasında ağrı değil sadece bir miktar basınç hissetmektedir. İncelemenin adet döneminin ikinci haftasına yani kanama kesildikten sonraki hafta içine ayarlanması, hastanın rahatsızlık hissini en aza indirmektedir.
  • Hastalarımıza mamografi çekimine gelirken göğüs bölgesine ve koltuk altına pudra, deodorant gibi kozmetik ürünler uygulamamalarını önermekteyiz. Aksi takdirde uygulanan bu tür kozmetik ürünler kuşkulu görüntülere yol açarak tanıda hataya neden olabilmektedir.

Dijital mamografi nedir?

Teknolojik gelişmelerle birlikte elektronik algılayıcılar kullanarak dijital ortamda görüntüler elde eden cihazlara dijital mammografi denir. Dijital mamografi cihazlarında, geleneksel mammografi cihazlarına göre yüzde 30 daha düşük ışın dozu kullanılır böylelikle hasta daha az ışına maruz kalır.

Bu cihazlarda mamografi filmi yerine dijital dedektörler kullanıldığı için elde edilen imajlar yüksek rezolusyonlu özel ekranlarda dijital görüntü işleme tekniklerinin yardımı ile değerlendirilir. Yoğun fibrokistik meme yapısındaki memelerde, dijital mamografi sistemlerinin kanser hücresi yakalama hassasiyeti daha yüksektir.

Bu bulguların erken dönemde saptanması, meme kanserinde erken tanı şansını artırmaktadır. Kliniğimizde son teknoloji, düşük doz ile mamografi çeken ve erken teşhiste oldukça başarılı tomosentez yeteneği bulunan cihazlar kullanılmaktadır.

Mammografi ne amaçla uygulanır?

Meme kanseri günümüzde kadınlarda ölüm oranı en yüksek kanser türlerinden biri haline gelmiştir. Tarama mammografisinin temel amacı, kitlenin hastanın veya doktorun eline gelebilecek boyuta ulaşmadan yakalanmasını sağlamaktır. Meme kanseri, doktor veya hastanın kendisi tarafından elle yakalandığında ortalama 8-10 yıllık olmaktadır. Mammografi tekniğiyle ise  meme kanseri ele gelmeden 3-4 yıl önce teşhis edilebilmektedir.

Ele gelen sertlik, meme başından akıntı gibi şikayeti bulunan kadınlarda mamografi tanısal amaçla, yani şikayetin kaynağını bulmak için yapılmaktadır. Bu yüzden herhangi bir meme şikayeti bulunmayan kadınlara dahi meme kanserinin erken teşhis edilmesi için yılda en az bir kez mamografi uygulanmasını önerilmektedir.

Tanı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçiniz!