Rahim Filmi – HSG (Histerosalpingografi)

Rahim Filmi – HSG (Histerosalpingografi)

Rahim Filmi – (HSG) Histerosalpingografi

Histerosalpingogram (HSG), utferus ve Fallop tüplerinin floroskopik incelenmesidir. En sıklıkla infertilite veya tekrarlayan spontan düşüklerin araştırılmasında kullanılır.

Bilçek Rahim Filmi

Rahim Filmi HSG Neden İhtiyaç Duyulur ?

Yaşklaşık 9-12 ay civarında korunmasız olarak cinsel ilişkiye rağmen hamilelik görülmeyen çiftlerde, çocuk sahibi olamamasının nedenini ortaya koyabilmek ve çözümünü bulamak için anne ve baba adayına yönelik çeşitli tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Genel olarak erkek için yapılan ilk tetkik sperm analizi yani (spermiyogenez) olarak adlandırılan test.

Kadın için ise öncelikle tetkikler daha geniş kapsamlıdır. Kan tahlilleri ve rahim filmi (HSG) yapılması gereken tetkikler olarak karşımıza çıkar. Bu filmi (HSG) ile gebe kalınamayan durumlarda ilk bakılması gereken basit radyolojik görüntüleme yöntemidir.

Anne adayının rahim ve tüplerinin, gebe kalmak için açık olup olmadığını kontrol eden ilaçlı röntgen (rahim) filmidir. Temel amaç, yumurtanın karın içerisinden rahime geçişine engel teşkil edecek bir tıkanıklığın olup olmadığını kontrol etmektir.

Rahim Filmi HSG Nasıl Çekilmektedir ?

HSG filmi çekimi bahsedildiği kadar karmaşık değildir ve hasta için kadın doğum muayenesinden bir farkı yoktur. Kadın doğum muayenesindeki  gibi spekulum yerleştirilir.

Antiseptik solüsyon ile rahim ağzı temizlenir. Rahim ağzına bir kateter yerleştirilir daha sonra floroskopi altında görülür ilaç (radyoopak) rahime katater aracılığı ile doldurulur. Öncelikle ilaç ile rahimin tamamen dolması sağlanır. Daha sonra ilaç verilmeye devam edilir ve tüplerden karın içerisine ilaç geçişi canlı olarak takip edilerek izlenir.

HSG Filmi Çekimi ve Jinekolojik Muayene Ağrı Yapar Mı ?

Hsg filmi çekimi ağrılı mıdır sorusunun cevap olarak; Genellikle işlem tamamen ağrısızdır. Hastalarımız çok büyük bir kısmı işlem sırasında ağrı hissetmemektedir. Histerosalpingografi  Rahim filmi çekimi sırasında, spekulum (kullanılan tıbbı araç) yerleştirilmesi ve ilaç verilme anında minimal olarak ağrı hissedilebilir. Bu ağrı miktarı normal iğne yaptırmanın çok altındadır. Hastalarımızın yaptırmaktan çekineceği düzeyde bir ağrı izlenmemekte ve hissedilmemekdir.

Hastaların Rahim Filmi Çektirmeden Önce Dikkat Etmesi Gerekenler Neler?

HSG filmi işlemi ilaç geçişinin canlı olarak izlenmesini sağlayan cihazlar ile yapılmalıdır. Bunun için floroskopi cihazları geliştirilmiştir. Günümüz teknolojisi ile gelişmekte olan görüntüleme yöntemleri  yerine, rahim filmi işlemi eski yöntem olan röntgen cihazları ile yapılmaya çalışılmaktadır.

Floroskopi olmadan sağlıklı bir rahim filmi görüntülenmesi yapılmaz. Hastaların bu eski yöntem çekimler nedeniyle doğru tanı ve tedavi sürecini bir hayli gecikme görülmektedir.

Kurumumuza başvuran çok sayıda hastamız yanlış ve eski yöntem rahim filmi görüntülemesi dolayısı ile tekrar çekime gelmektedir. Bu hastalarımızın tedavi süresi ve yaşadığı stres oranı artmaktadır. Hastalarımızın çekim yaptırmadan önce floroslopi olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir.

Histerosalpingografi  HSG Rahim Filmi Hangi Zaman Daha Uygundur?

HSG filmi için hastalarımızın hamile olmadığından emin olarak, adetin bitiminden yani temizlendikten sonraki 2-5 gün içerisinde yapılır. Önerdiğimiz zaman diliminde doğru sonuca en yakın olarak görmekteyiz.

Rahim Filmi Çektirmeden Önce Neler Yapılmalıdır?

Rahim filmi Histerosalpingografi (HSG) çekiminden önce özel bir hazırlığa gerek yoktur.

Histerosalpingografi  HSG Filmi Çekim Süresi

Hsg filmin çekim süresi  en fazla beş (5) dakika sürmektedir. Sonuçlarınız aynı gün teslim almak mümkündür.

Histerosalpingografi  HSG Filmi Çekimi Sonrası

HSG filmi çekimi sonrası hastamız doğla hayatındaki gibi istediği her şeyi yapabilir. Günlük hayatına kaldığı yerden devam eder. Histerosalpingografi (HSG) filmi sonrasında da bu tür emar filmi, rahim filmi, prostat filmi  çekiminde yani tüm çekimlerde olduğu gibi proflaktik hafif bir antibiyotik önerilir. Rahim filminin çekildiği gün ve bir sonraki gün bazı hastalarda damlama tarzında birkaç damla kanama olabilir bazılarında olmaz bu durum doğal olarak karşılanır.

Tanı hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçiniz!