Kemik Kaynaması İçin Doğal İlaç Kelle Paça Çorbası

Kemik Kaynaması İçin Doğal İlaç Kelle Paça Çorbası

Kemik Kaynaması İçin Doğal İlaç Kelle Paça Çorbası

Kırık kemiklerin kaynama aşamaları yaklaşık üç aşamada gözlenmektedir.

Bunlardan ilki inflamasyon adı verilen aşamadır. Kemiğin kırılması ve yaklaşık iki gün devam ettiği süre zarfıdır. Kırığın meydana geldiği noktada damarlardan sızan kan, pıhtı oluşumuna neden olur ve bu pıhtıya bağlı olarak morluklar oluşmaya başlar.

Bu morluk çoğunlukla kişileri korkutsa da, aslında en önemli iyileşme belirtilerinden biridir. Kırık oluşumunun üzerinden yaklaşık iki hafta kadar zaman geçtikten sonra tamir evresi olarak bilinen ikinci evre başlar. Bu evrede üretilen proteinlerin üzerlerine kalsiyum mineralleri çöker ve proteinler sertleşmeye başlar.

Bu sertleşmeye bağlı olarak ortaya çıkan ve “yumuşak kallus” adı verilen doku 6 ila 12 haftalık zaman dilimi boyunca sertleşir ve “sert kallus” halini alır. Sert kallus oluştuğunda ise kırık kemiğin iyileşmeye başladığı net olarak anlaşılır. Son ve üçüncü evre ise remodelling ismi verilen, yeniden yapılanma evresidir. Remodelling evresi yaklaşık 25 ila 100 gün sürdüğünden, kemik kaynaması sürecinde en uzun süren aşamadır.

Bu süreç tamir döneminin sonlarına doğru başlayıp, kırık kemikler kaynadıktan yıllar sonra bile hala devam ediyor olabilir.

Peki yıllardır halk arasında kemik kaynaması için önerilen kelle paça çorbası gerçekten işe yarıyor mu?

Her hastalıkta olduğu gibi, kırık kemiklerin iyileşme sürecinde de doğru beslenme en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Kırıkların iyileşmesi oldukça yüksek bir enerji gerektiğinden, besinlerden vücudun ihtiyacı olan enerji alınamadığı takdirde bu süreç uzayabilmektedir. Sağlıklı bir yetişkinin günlük enerji ihtiyacı yaklaşık 2500 kaloridir ancak vücudunda kemik kırıkları olan bir yetişkinin yaşantısını normal bir şekilde devam ettirebilmesi için günlük yaklaşık olarak 6000 kalori civarında enerji ihtiyacı vardır.

Geçtiğimiz yıllarda tıp dünyasında yapılan araştırmalar sonucunda, kelle paça çorbasının kemik kırıklarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu doğrulandı. Kemik kırıklarının iyileşme sürecinde vücut, kollajen adı verilen proteine ihtiyaç duymaktadır. Kemik dokunun büyük bir kısmını oluşturan bu protein ve kalsiyum kelle paça çorbasının içinde de fazlasıyla bulunduğundan, vücudun bu protein ve kalsiyum ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Kelle paça çorbasının yanı sıra, iyileşme sürecini hızlandırmak için süt ürünleri, havuç, domates, maydanoz, yer fıstığı, kakao ve yabanmersini gibi gıdaları da tüketebilirsiniz.