Suyun Faydaları Nelerdir? Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Suyun Faydaları Nelerdir? Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Suyun Faydaları Nelerdir? Günde Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Vücudun temel ihtiyaçlarından biri olan su; beden, ruh ve sinir sağlığımız için oldukça önemlidir. Yeteri miktarda su tüketimi; vücutta birçok problemin aşılmasını, sağlıklı ve zinde olmanızı sağlar.

Su içmenin faydalarını, az içildiği takdirde vücudumuzda nelere neden olduğunu Bilçek Emar web sitesinde sizler için derledik.

Bilindiği üzere vücudumuzun yaklaşık yüzde 75'i sudan oluşuyor. Gün içinde terleme, nefes alıp verme, idrara çıkma nedeniyle yaklaşık 10 bardak su kaybediyoruz. Bu yüzden vücudun
su ihtiyacını karşılamak için günde 8 bardaktan fazla su içmeye özen gösterin.

Toplumda oluşan genel kanı çay ve kafeinli içeceklerin su gereksiniminizi giderdiği yönünde ancak bu içecekler idrar söktürücüdür, bu yüzden de vücutta su kaybına neden olurlar. Uzun
süre aşırı derecede susuz kalan bir insanın kanındaki sıvı miktarının azalması, bazı hormonları harekete geçirerek durumu beyne iletiyor.

Susuzluk giderilmediğindeyse dil ve boğaz kuruyor, bademcikler şişiyor, vücuttaki tuz oranı yükseliyor ve antidiüretik hormonu salgılanıyor. Böbrekler tarafından kontrol edilen bu hormon, suyu vücutta tutmaya çalışıyor.

Bundan dolayı su yerine alınan sıvılar vücudun su ihtiyacını karşılamıyor.

SUSUZLUĞA EN FAZLA 7 GÜN DAYANABİLİRİZ

Katkı maddelerini bu kadar çok hayatımıza girdiği bu dönemde karaciğer ve böbreklerimizin temizliği için su hayati önem taşımaktadır. Bir insan hiç beslenmeden neredeyse 1,5 ay yaşayabilirken, su almadan bir haftadan fazla yaşamını sürdüremez.

SUYUN FAYDALARI
• Cildi güzelleştirir
• Vücut ısısını ayarlar
• Vücutta biriken zararlı maddeleri dışarıya atılmasını sağlar
• Hücrelere besin ve oksijen taşır
• Eklemlere destek sağlar
• Kabızlığı engeller
• Vücuttaki toksinleri atarak böbrek ve karaciğerdeki yükü azaltır
• Vitaminler, mineraller ve diğer besinlerin çözülmesine yardımcı olur

SU İÇMEYİ SEVMİYOR YA DA UNUTUYORSANIZ TAVSİYELERİMİZİ UYGULAYIN
-Su içmeniz için hatırlatıcı alarmlar kurun.
-Evinizde ve iş yerinizdeki masanıza ufak notlar yapıştırın.
-Tarçın, limon, elma, salatalık ve çilek ile suyunuzu lezzetlendirin
-Çoğumuz su almak için sık sık yerimizden kalkmıyoruz. Bu yüzden çantanızda veya masanızda mutlaka su bulundurun.
-Yemeklerden önce bir bardak su için. Su midenizi dolduracağı için kilo vermenize yardımcı olacaktır.
-Restoranlarda sadece su sipariş edeceğiniz üzerine kendinize söz verin. Böylece hem nakitten hem de kaloriden kar edebilirsiniz.
-Her gün yatağa gitmeden önce ve sabah aç karnına en az bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin. Aç karnına su içmek toksinlerden ve vücudunuzda oluşup sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek atıklardan kurtulmanıza yardımcı olur.
-Eğer “benim yıldızım suyla asla barışmıyor” diyorsanız maden suyu içebilirsiniz. (İçerdiği mineraller sayesinde gün boyu kaybedilen sıvı ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı oluyor.)