Tarçının Pek Bilinmeyen Faydaları

Tarçının Pek Bilinmeyen Faydaları

Tarçının Pek Bilinmeyen Faydaları

Genellikle tatlılarda ve sıcak içeceklerde kullanılan tarçın, aslında sağlığımızı olumlu yönde etkileyen birçok yarara sahiptir.

İçerdiği besinler ve vitaminler sayesinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bunların birçoğunu daha önce duymamış dahi olabilirsiniz.

1. Kan Şekerini Dengeler

Yapılan araştırmalar sonucunda, tarçının insülin direncini artıran bir özelliği olduğu tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak kan şekerini de dengelediğinden diyabet hastaları tarafından doktor kontrolünde sıklıkla tüketilmektedir.

2. Bağırsak Sorunlarını Ortadan Kaldırır

Zengin içeriği sayesinde bağırsaklarda bulunan enfeksiyonları gidererek bağırsakların normal şekilde çalışmasını sağlar. Bağırsaklarınızda gaz ve şişkinlik sorunu varsa, bir fincan tarçınla bu rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz.

3. Zayıflamaya Yardımcı Olur

Tarçın, kan dolaşımını artıran ve kan inceltici bir besin olduğundan, zayıflamaya da olanak sağlar. Ayrıca kan inceltici olması nedeniyle kan pıhtılaşmasını engellemektedir.

4. Kolesterolü Düzenler

Tarçın tüketimiyle kötü kolesterolü düşürmek mümkündür. Günlük 1-2 gram tarçın tüketerek metabolizmanızın yağ ve şeker işlemesini düzenleyerek kolesterolünüzü dengede tutabilirsiniz.

5. Bakterilerin Yayılmasını Engeller

Yapılan araştırmalar ve testler doğrultusunda, tarçın yağının doğal bir mikrop önleyici olduğu tespit edilmiştir. Bu sayede bakteri ve mantar hastalıklarının vücutta yayılmasını önlemektedir.

6. Psikolojik Olarak Rahatlatır

Yoğun hayat temposu nedeniyle birçok kişinin stresli bir yaşam sürmesi yeni hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bilimsel çalışmalar sonucunda tarçının rahatlatıcı bir özelliğe sahip odluğu ve buna bağlı olarak depresyon ve strese de iyi geldiği bilinmektedir.

7. Diş Hastalıklarına Karşı Korur

Tarçın antibakteriyel özelliğe sahip olduğundan dolayı diş eti ve dişlerde oluşan bakterileri öldürür. Bu sayede diş çürüğü ve diş eti hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.

8. Sivilce Oluşumunu Engeller

Antibakteriyel ve antimikrobiyel özellikleri sayesinde ciltte oluşan bakterileri temizleyerek sivilce oluşumunun önüne geçer.

9. Soğuk Algınlığını ve Öksürüğü Önler

Soğuk kış aylarında nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları tarçınla önleyebilirsiniz. Günde birkaç kez, tarçın ve bal karışımı tüketerek soğuk algınlığı ve öksürüğü engelleyebilirsiniz.

10. Dezenfektan Görevi Yapar

Tarçın, sağlığa olan faydalarının yanı sıra doğal bir dezenfektan görevi de yapmaktadır. Antibakteriyel özelliği sayesinde kapalı alanlarda oluşan böcekleri yok etmeye yardımcı olur.